Liczba rysi wypuszczonych przez ZTP: 87
Liczba rysi wypuszczonych w ramach Projektu LIFE22-NAT-PL-LIFE LYNX PL LT DE: 4


Kolejne rysie w Nadleśnictwie Mirosławiec

Szanowni Państwo! Do tej pory wypuściliśmy już 13 osobników, każde z nich posiada obrożę telemetryczną, dzięki którym możemy monitorować zwierzęta na bieżąco. Do tej pory obserwowaliśmy, że rysie świetnie sobie radzą na wolności- zaczęły polować i wykazują cechy przystosowawcze, typowe dla tego gatunku. Trzymamy za nie kciuki! W międzyczasie przygotowujemy się do sprowadzenia i wypuszczenia kolejnych osobników. W Projekcie przyjęliśmy 3 drogi pozyskiwania zwierząt do reintrodukcji: 

  1. rozmnażanie rysi w zagrodach w Dłusku i Jabłonowie przez stale utrzymywane pary, zdziczanie- uczenie polowania i po uprzednim wyposażeniu w obroże telemetryczne wypuszczeniu na wolność.
  2. metoda „born to be free” – nieznacznie zmodyfikowaną- czyli utrzymywanie par w zagrodach i umożliwianie wychodzenie kociaków urodzonych w zagrodzie na zewnątrz, z możliwością powrotu, aż do ich pełnego usamodzielnienia
  3. przywożenie zwierząt urodzonych w różnych ośrodkach hodowlanych w Europie, zdziczanie, uczenie polowania i po założeniu obroży telemetrycznych wypuszczane na wolność

Do tej pory pozyskujemy je trzecią metodą. Jak na razie rysie radzą sobie znakomicie, lepiej niż się spodziewaliśmy.

Prezentujemy Państwu trzy filmiki: wpuszczanie kolejnych rysi do zagrody adaptacyjnej w Nadleśnictwie Mirosławiec oraz wyjście na wolność rysicy z tej samej zagrody. Druga para zwierząt to samiec i samica. Ujęcia zostały nagrane przy użyciu zamontowanych w zagrodach fotopułapek. Niestety, nie zawsze udawało się nam uchwycić moment wyjścia (fatalne, ostatnimi czasy, warunki pogodowe), jak to było w przypadku dwóch pierwszych samców wypuszczanych w Nadleśnictwie Mirosławiec (filmiki z wpuszczenia do zagrody adaptacyjnej obu rysi są w poprzednim artykule). 

1. Wypuszczenie kolejnej pary do zagrody adaptacyjnej.

2. Wyjśc czy nie wyjść? Samica na chwilę przed wyjściem z zagrody adaptacyjnej (cz.1).

3. Samica opuszcza zagrodę adaptacyjną (cz.2)