Liczba rysi wypuszczonych przez ZTP: 87
Liczba rysi wypuszczonych w ramach Projektu LIFE22-NAT-PL-LIFE LYNX PL LT DE: 4


Rysie i ludzie – interwencje.

Jakiś czas temu otrzymaliśmy zgłoszenie o rysicy, która postanowiła odwiedzić zagrodę z kurami we wsi Pepłówek. Właściciel, Pan Jakub Kasprzyński, zgłosił sprawę do służb leśnych, a ta została pokierowana do nas. Szybka interwencja i wzorowa współpraca sprawiły, że zwierzę zostało natychmiast odłowione i przeniesione do zagrody adaptacyjnej.

Jest to już drugi przypadek, kiedy ryś po wypuszczeniu zapędził się w okolice ludzkich siedzib. W takich sytuacjach reakcja jest natychmiastowa, ze względu na dobro rysi.🐾🐾 Czasami takie rzeczy mogą się zdarzyć- należy pamiętać, że nie jesteśmy w stanie wpłynąć na kierunek wędrówki wypuszczonych rysi, poza monitoringiem przy użyciu obroży telemetrycznej. Reintrodukowane rysie to przeważnie dorosłe osobniki, które urodziły się w różnych ośrodkach hodowli ( jedna z dróg pozyskania rysi do projektu „Powrót rysia do północno- zachodniej Polski”). Przy poszukiwaniu zwierząt do wypuszczenia, poza odpowiednim profilem genetycznym przynależnym do bałtyckiej populacji rysi, zwracamy uwagę na takie cechy behawioralne jak chociażby płochliwość i niechęć w stosunku do człowieka. Mimo, że wybrane rysie wykazują pożądane cechy, trudno jest nam dotrzeć do tego, mówiąc kolokwialnie- „co rysiowi w głowie siedzi”🐱. Rysie, które niefortunnie trafiły np. do wsi, nie są spisane na straty. Po odłowieniu ponownie trafiają do zagród w środku lasu, z dala od ludzi tak, jak w przypadku kotki Nelly- ten czas pozwolił jej na głębszą adaptację do środowiska i od tamtej pory unika ludzi jak przysłowiowego „ognia”. Pozostałe reintrodukowane rysie mają się znakomicie, dzięki stałemu monitoringowi telemetrycznemu (każdy ryś ma obrożę GPS i VHF), widzimy ich wędrówki oraz powoli zajmowane rewiry- jeden ryś może mieć terytorium o powierzchni nawet 150 km2 !


W sprawach związanych z rysiami służymy radą i pomocą. Można się z nami kontaktować przez Messenger FB, e-mail: dzika.zagroda@zubry.org albo na numer telefonu: 881 006 288

pl_PLPolish