Liczba rysi wypuszczonych przez ZTP: 87
Liczba rysi wypuszczonych w ramach Projektu LIFE22-NAT-PL-LIFE LYNX PL LT DE: 4


PIERWSZE WYMIANY OBROŻY TELEMETRYCZNYCH U RYSI

Obroże, które zakładamy zostały skonstruowane w taki sposób, by  nie wpływały znacząco na funkcje życiowe rysi. Nadajnik zamontowany jest na pasku skórzanym, a masa całkowita urządzenia wynosi maksymalnie 280 g. Nadajnik GPRS/GPS  pracuje około roku, a nadajnik radiowy VHF działa nawet 4,5-5 lat. Po takim czasie pasek obroży ulega samoistnemu zniszczeniu i ryś gubi obrożę.

W ostatnim czasie udało się wymienić obroże u trzech naszych podopiecznych – Nagana , Cleo i Nelly.  Obroże u rysi pracują o wiele krócej niż u żubrów, a sam proces wymiany jest bardziej skomplikowany.  Ryś jako doskonały myśliwy, potrafi bezbłędnie zakamuflować się w gęstwinie. odnalezienie jego  nie należy do najłatwiejszych zadań, pomimo sygnału z nadajnika radiowego VHF.  U Nagana i Cleo udało się wymienić obrożę sprawnie i szybko, natomiast u Nelly wymiana wyszła nieoczekiwanie. Od pewnego czasu nie przesyłała sygnału z  nadajnika GPS , więc odnalezienie jej było wręcz niemożliwe.

Dzięki Panu Konradowi Margowskiemu z  Łomnicy, który wysłał nam zdjęcie owej kotki wraz z miejscem jej pobytu, udało się ją znaleźć i wymienić ,jak się okazało, nie działającą już obrożę.