Liczba rysi wypuszczonych przez ZTP: 87
Liczba rysi wypuszczonych w ramach Projektu LIFE22-NAT-PL-LIFE LYNX PL LT DE: 4


Zmienny jak ryś? Tak, to możliwe!

Czy rysie mogą się zmieniać niczym kameleon? Tak, choć nie w takim stopniu jak robią to te gady 🙂 Ten tajemniczy drapieżnik już nie raz pokazał, że w dalszym ciągu mamy o nim niewielką wiedzę. Czy my—  ludzie, którzy nie spotykają takiego zwierzaka na co dzień, mamy pojęcie jak on wygląda? Na ogół znamy wygląd zewnętrzy zwierzęcia z pięknych przyrodniczych fotografii  lub filmów . O ile jawiący się przed nami obraz w głównej mierze jest bardzo „ugładzony” — w końcu lubimy ładne obrazki, tak rzeczywistość ma się zgoła inaczej.

Pokrój rysia, wbrew pozorom,  jest bardzo smukły i gibki (można go trochę porównać do maratończyka, który jest  szczupły, ale bardzo umięśniony). Jego  budowa umożliwia mu zwinne poruszanie się po gęsto zarośniętym terenie lub brodzenie po śniegu. Ma bardzo wysokie i umięśnione nogi , szerokie łapy i ostre pazury (zwłaszcza przednie).  Średnia waga u osobników nizinnych to u samca ok. 25 kg, a u samic 18 kg.

Rysie mają bardzo piękne futro, które jest szalenie funkcjonalne.  Sierść jest gęsta i jedwabista. Posiada ona trzy rodzaje włosów: przewodnie, ościste i puchowe. Te ostatnie są bardzo delikatne i krótkie. Pozostałe rodzaje są dużo mocniejsze i posiadają różne ubawienie, w zależności na której części ciała wyrastają. W zasadzie można podzielić „użytkowość” futra na dwa sezony: letni i zimowy. Latem okrywa włosowa jest dużo „lżejsza”— dzięki czemu zwierzę się nie przegrzewa, a kolor  zmienia się na płowo- rudawy. W tym czasie doskonale można zobaczyć jaką sylwetkę skrywa pod swoim futrem —  jest bardzo szczupły.  Dodatkowo, kolor sierści sprawia, że są niemal nie widoczne wśród wysokich traw i krzewów.  Z kolei zimą, po ostatnim linieniu, przyrasta im gruba warstwa przede wszystkim włosów puchowych, która stanowi świetną izolację przed zimnem (dzięki temu ryś nie musi wydatkować dodatkowej energii  na utrzymanie stałej ciepłoty ciała).  Dzięki grubej warstwie włosów zwierzak wygląda jak pączek! Poniżej przedstawiamy Państwu galerię porównawczą jak rysie wyglądają latem i zimą: