Liczba rysi wypuszczonych przez ZTP: 87
Liczba rysi wypuszczonych w ramach Projektu LIFE22-NAT-PL-LIFE LYNX PL LT DE: 4


Historia Rudego

W listopadzie w okolicy Drawska Pomorskiego błąkał się ryś, w złym stanie. Okazało się, że to Rudy, którego… dobrze znamy!

6-letni samiec ważył jedynie 13 kg, podczas gdy powinien 2x więcej! Powodem jego fatalnej kondycji był świerzbowiec. Dla większości dzikich zwierząt dotkniętych tą choroba, walka z nią kończy się przegraną.

Oprócz gubienia sierści i zębów, świerzbowiec objawia się bardzo mocnym swędzeniem skóry, a drapanie prowadzi do pojawienia się otwartych ran, a to z kolei prosta droga do kolejnych infekcji. W poszukiwaniu łatwej zdobyczy osłabione zwierzęta kierują się do ludzkich gospodarstw, co może generować konflikt.

Na szczęście Rudy otrzymał potrzebną pomoc od naszego zespołu i już za 5 dni wróci na wolność!

Chcesz wiedzieć, jak Rudemu udało się odzyskać siły i zdrowie? Śledź nasz profil! 🙂

 

Historia Rudego jest ciekawa również dlatego, że to pierwszy kot wypuszczony w ramach programu powrotu rysi do natury w Polsce zachodnio-północnej, który wspiera WWF. W ramach tej inicjatywy, od 2019 udało się wypuścić na wolność już ponad 60 rysi, z czego 11 – w ubiegłym roku. Program to szansa również dla kolejnych pokoleń rysi! W zeszłym roku w zachodnio-pomorskich lasach urodziło się aż 17 kociaków!

#WWF #WWFPolska 

pl_PLPolish