Liczba rysi wypuszczonych przez ZTP: 87
Liczba rysi wypuszczonych w ramach Projektu LIFE22-NAT-PL-LIFE LYNX PL LT DE: 4


SKŁUSOWANA RYSICA !

W dniu 24.02.2022 r. ZTP otrzymało informację od Nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz Pomorski o zabitym rysiu na terenie miasta Kalisz Pomorski. Pracownicy ZTP po potwierdzeniu informacji pojechali na miejsce i dokonali oględzin. Niestety okazało się, że była to samica rysia urodzona już na wolności❗️

Ponadto była to samica w rui, a w jej okolicy kręcił się dorosły samiec, więc mogło dojść do kopulacji. Rysica ta najprawdopodobniej mogła być kotna❗️ Tym bardziej przeraża nas czyn, którego dopuścił się sprawca. Rysie wypuszczane są na wolność zaledwie od dwóch lat, a już spotykają się z takim brakiem akceptacji. Na miejscu został odnaleziony pocisk, którym zastrzelono rysicę, więc mamy nadzieję, że Policja znajdzie sprawcę. Obecnie prowadzone jest dochodzenie.
Zdarzenie to jest dla nas podwójnie przykre, gdyż po pierwsze zginął ryś urodzony na wolności, a po drugie najprawdopodobniej była to córka Rózi – rysicy, która została sprowadzona przez ZTP jako pierwsza! Informacja to zostanie potwierdzona w badaniach genetycznych.
Postępowanie tego człowieka pozostawiamy Państwu do indywidualnej oceny.