Liczba rysi wypuszczonych przez ZTP: 87
Liczba rysi wypuszczonych w ramach Projektu LIFE22-NAT-PL-LIFE LYNX PL LT DE: 4


Monitoring telemetryczny rysi.

Choć widok rysia z obrożą nie jest zbyt przyjemny to proszę nam wierzyć, że nie przeszkadza ona w jego funkcjonowaniu (polowaniu czy też wychowywaniu młodych). Waży zaledwie 300 gram.

Do tej pory udało nam się założyć obroże 7 rysiom urodzonym na wolności i wymienić aż 30 obroży!

Dzięki zdobytym danym z obroży telemetrycznych w ramach realizacji Projektu został opracowany Raport, w którym omówione są uzyskane dane oraz zawarta jest metodyka reintrodukcji gatunku (Raport dostępny jest na stronie rysie.org w zakładce Biblioteka -> Dokumenty pod nazwą Analiza przestrzenna danych GPS rysi reintrodukowanych w ramach projektu POIS.02.04.00-00-0143/16 „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski” wraz z wytycznymi do metodyki reintrodukcji rysi).

Ponadto dokładnie wiemy gdzie znajdują się rysie z konkretnych ośrodków hodowli i możemy uniknąć chowu wsobnego poprzez wypuszczanie osobników z tych samych ośrodków w zupełnie innych miejscach. Jest to bardzo ważne ze względu na różnorodność genetyczną.

W trakcie wymiany czy też zakładania obroży mamy możliwość sprawdzić dokładnie stan zdrowia danego rysia (np. czy nie ma widocznych oznak świerzbu), zważyć go oraz podać mu szczepionki.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z zakładania i wymiany obroży.

pl_PLPolish