Liczba rysi wypuszczonych przez ZTP: 87
Liczba rysi wypuszczonych w ramach Projektu LIFE22-NAT-PL-LIFE LYNX PL LT DE: 4


Kontynuacja współpracy z firmą Jeronimo Martins Polska S.A.

Miło nam poinformować, że w ramach dalszej współpracy z firmą Jeronimo Martins Polska S.A. właścicielem sieci sklepów Biedronka, za pośrednictwem Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” podpisaliśmy kolejną umowę darowizny na rok 2023. Przekazana darowizna ma na celu wsparcie realizacji działań związanych z ochroną żubrów i rysi na Pomorzu Zachodnim.

Dzięki darowiźnie mogliśmy zatrudnić pracownika oraz będziemy mogli zakupić niezbędny sprzęt, w tym m.in. przyczepę ciężarową, która pozwoli na rozwożenie karmy dla żubrów w sezonie 2023/2024.

Dzięki dotychczasowej współpracy zakupiliśmy samochód, który jest niezbędny w pracach terenowych związanych z ochroną żubrów i rysi. Samochód służy nam przede wszystkim do wyjazdów zagranicznych w celu sprowadzenia rysi. W roku 2023 były to już 4 wyjazdy, podczas których przywieźliśmy 8 rysi. 7 z nich po okresie adaptacji, zaopatrzonych w obroże telemetryczne zostało wypuszczonych na wolność. Jeden ryś nadal przechodzi trening, po którym zasili pulę wolnej populacji tego gatunku na Pomorzu Zachodnim.

Samochód używany jest również przez pracowników Pogotowia Interwencyjnego do prac terenowych m.in.: do przewozu żubrów i rysi w trakcie działań ochronnych, płoszenia żubrów z cennych upraw rolnych w celu minimalizowania szkód na polach, monitoringu żubrów i rysi, który pozwala skutecznie planować i realizować wszelkie niezbędne zabiegi, takie jak na przykład odłowienie chorych rysi w celu ich leczenia, czy rozwożenie karmy do poszczególnych stad żubrów.

Chcielibyśmy bardzo podziękować firmie Jeronimo Martins Polska S.A oraz PTOP Salamandra za wsparcie finansowe, które jest dla nas niezwykle istotne, gdyż dzięki niemu możemy bez obaw o ciągłość i trwałość zespołu kontynuować naszą pracę na rzecz odbudowy gatunku rysia oraz nadal wspierać wolną populację żubrów.

pl_PLPolish