Liczba rysi wypuszczonych przez ZTP: 87
Liczba rysi wypuszczonych w ramach Projektu LIFE22-NAT-PL-LIFE LYNX PL LT DE: 4


Pierwsze wypuszczenia rysi w ramach Projektu LIFE22-NAT-PL-LIFE LYNX PL LT DE

Początek roku to nie tylko czas marcowania, ale również opuszczania matki przez zeszłoroczne kocięta. Zgodnie z rysiowym kalendarzem od matki odchodzą na wolność również rysie urodzone w hodowli ZTP.

Jednym z celów Projektu LIFE22-NAT-PL-LIFE LYNX PL LT DE „Expanding the range of the lynx population in northern Poland” jest wypuszczenie w północnej Polsce 40 rysi w latach 2024-2028. I właśnie w tym tygodniu realizacja tego celu rozpoczęła się wypuszczeniem pierwszych dwóch rysi na wolność. To rysie z własnej hodowli. Niespełna roczne zwierzęta zostały uwolnione do natury na terenie województwa zachodniopomorskiego i zasiliły odtwarzaną populację rysi w północno-zachodniej Polsce.

W ramach Projektu planujemy prowadzić własną hodowlę oraz pozyskiwać rysie z innych (przede wszystkim zagranicznych) ośrodków hodowli. Bardzo zależy nam na zdobyciu zwierząt, których genomy będą mogły wzbogacić populację.

Wszystkie wypuszczane na wolność rysie są przebadane genetycznie i dopuszczone do programu reintrodukcji po wnikliwej analizie, prowadzonej przez zespół specjalistów prof. Ratkiewicza z Uniwersytetu w Białymstoku

Projekt LIFE22-NAT-PL-LIFE LYNX PL LT DE realizowany jest wspólnie z Partnerami: Nadleśnictwo Spychowo Rewilding Oder Delta (partner niemiecki), i Asociacija Ekosistemu Apsaugos Centras (partner litewski).

Trzymajcie kciuki za Nicponia i Szarkę! 😊

🎥 Marcin Grzegorzek

🎥 Roksana Czerniawska

Video – Wypuszczenie Nicponia i Szarki

pl_PLPolish