Liczba rysi wypuszczonych przez ZTP: 87
Liczba rysi wypuszczonych w ramach Projektu LIFE22-NAT-PL-LIFE LYNX PL LT DE: 4


Obroża telemetryczna – po co rysiom to pudło❓

Początek roku to nie tylko czas marcowania u rysi, który jest niezwykle istotny dla przetrwania gatunku, ale również czas wymiany obroży telemetrycznych, przede wszystkim u kotek.

Obroże telemetryczne wzbudzają wiele kontrowersji wśród osób obserwujących nasze działania związane z reintrodukcją tego gatunku. Może i nie wyglądają zbyt przyjaźnie na szyi rysia, jednak pozwalają nam monitorować rysie w terenie 🗺
Jak pewnie zauważyliście mamy już kilka pokoleń rysi urodzonych na wolności 🐱🐱🐱 a zobaczenie ich w terenie graniczy z cudem (dosłownie!). 
❗️Dzięki obrożom znamy miejsca ich przebywania, powierzchnie areałów, relacje poszczególnych osobników oraz co najważniejsze – możemy sprawdzić czy kotka się okociła i jak sobie radzi z wychowywaniem kociąt.❗️ 
Nie myślcie, że nękamy rysie nasza obecnością. Jesteśmy dalecy od tego. Po pierwsze jest nas zbyt mało, żeby móc odwiedzić każdego rysia chociaż raz na dwa tygodnie, a po drugie wiele informacji możemy wyczytać właśnie z przesyłanych danych. Np. skupisko punktów telemetrycznych w tym samym miejscu informuje nas o tym, że ryś upolował w tym miejscu ofiarę i jak odejdzie, możemy jechać i sprawdzić co zostało upolowane. Naukowcy wykorzystują takie dane do przygotowania publikacji, dzięki czemu nasza wiedza na temat danego gatunku zwiększa się📈
Kolejną korzyścią z obroży telemetrycznych są informacje o miejscach wykoceń, dzięki czemu możemy zapewnić bezpieczeństwo matkom oraz ich młodym, np. poprzez wstrzymanie prac leśnych w pobliżu takiej lokalizacji.
Ponadto obroże telemetryczne pozwalają nam przede wszystkim monitorować populację rysi w terenie. Mamy informację o ofiarach, liczbie kociąt, które się urodziły i przeżyły, znamy areały poszczególnych osobników. Im większa liczba obroży tym większa liczba danych, które wpływają na posiadaną wiedzę o stanie populacji. Jest to niezwykle istotne, szczególnie w trakcie trwania programu reintrodukcji. 
Wiemy, że wiele osób martwi się o to, że obroża jest zbyt duża i ciężka przez co przeszkadza rysiom w naturalnym funkcjonowaniu. Chcielibyśmy Was uspokoić. 
📍Obroża waży zaledwie około 300 gramów, a ryś waży średnio: samica – 20 kg, a samiec – 26 kg. 
📍Obroże nie przeszkadzają w polowaniu i wychowywaniu młodych. W pierwszym okresie po wypuszczeniu rysia na wolność sprawdzamy jak on sobie radzi w terenie. 
📍Obroża rysiowa posiada skórzany pasek, który w żaden sposób nie zagraża zwierzęciu, a ryś może się z niej uwolnić, gdy bardzo się postara (mieliśmy już kilka przypadków zgubienia lub pozbycia się obroży).
Nasze „obrożowe” działania są podyktowane dobrem populacji rysi i na pewno nie działamy na szkodę poszczególnych osobników🐱 Możecie być spokojni o los rysi, którymi się opiekujemy 😊😻
📷R. Czerniawska
pl_PLPolish